Google Korsan SEO Yöntemlerine Karşı

By | 25 Haziran 2016

google-korsan-seoArama motorları içerisinde, tartışmasız lider konumda olan Google, daha önceden web sitelerini ilk sayfaya çıkarmak için yapılan çalışmalara pek müdahale etmezken, özellikle kopya ve spam içerik barındıran sitelere karşı, son yıllarda yeni algoritmalar geliştirip, izlemeye başladı. Hal böyle olunca, arama sonuç sayfalarında ki, sıralamalarda değişimler görüldü. Özellikle internet üzerinden online satış yapan siteler için çok kötü olan bu durum, firmaları ve seo yapanları harekete geçirdi. SEO Yapanlar, yaptıkları çalışmalarla web sitelerini google’da birinci sayfaya çıkardıkça, google özellikle korsan yöntemler uygulayarak kısa sürede ilk sayfaya çıkarılan web sitelerini ve spam siteleri izleyip, algoritmalarını güncellemeye devam etti.

Bu arada belirtmeliyiz ki, web siteleri için google’da ilk sayfaya çıkmak demek, Google Adwords reklamları için ödenen yüksek maliyetli reklam giderlerinin azalması demektir. Bu durumun da google’ın dikkatini çekmediğini düşünmek saflık olur. Gerçi yapılan güncellemelerin, internette özellikle tarayıcıları zorlayan, geç açılan, kopya ve spam içerikle dolu siteleri hızla arka sayfalara, hatta sandbox’a yollamasının, kaliteyi artırdığı gerçektir. Ancak yaşın yanında kurunun yandığı da gerçektir. Sıralamasını biraz daha yükseltmek için backlink çalışması yaptıranlar bir süre sonra o linklerin bazıları yüzünden mevcut sıralamasını kaybedebilecektir.

Elbette işini düzgün yapan bir SEO Uzmanı için bu güncellemeler, içinden çıkılmayacak bir sıkıntı yaratmayacaktır. Ancak çeşitli korsan yöntemlerle çalışan seocular ve onların seo çalışması yaptığı web siteleri için, son güncellemeler büyük sıkıntı olacaktır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...