SEO Uyumlu Web Tasarım

Seo uyumlu web tasarım nedir?

seo-uyumlu-web-tasarimSeo uyumlu web tasarım denildiğinde anlaşılması gereken konu, bir web tasarımı yapılırken, tasarım kurallarına uyma mecburiyetine ilaveten, bir de uyulması gereken temel seo kuralları bulunmaktadır. Bunlar nedir derseniz; Her şeyden önce, hazırlanan web sitesinin açılma süresinin hızı çok önemlidir. Çünkü, başta google olmak üzere tüm arama motorları öncelikle bir sitenin açılış hızına bakarlar. Web sitelerinin açılış hızları ise, arama motorları tarafından indekslenmesinin hızını artırır, ayrıca ziyaretçilerin siteyi kullanma tercihlerini de belirler. Öyle ki ziyaretçiler, bir veya birkaç saniyeden daha kısa sürede açılan web sitelerini, bunlara göre daha ağır açılan ve yüklenmesi üç, dört saniyeden fazla süren web sitelerine tercih ederler ve bu durum da “tekil hit” olarak tabir edilen kullanıcı sayısının azalıp çoğalmasında çok etkilidir. Bazen web sitelerinin açılış hızları, anlık yoğunluğa ya da sunucudaki yüke bağlı olarak düşse de, bu hızın stabil olması ve en fazla 1-2 saniye civarında bulunması site ve arama sonuçları sağlığı açısından daha yerinde olacaktır.

Siteniz mobil uyumluysa , arama motoru sıralamalarında bir adım öndesiniz demektir!

Google, mobil uyumlu web siteleri kullanımının yaygınlaşması nedeniyle mobil cihazlar için ayrı bir sıralama algoritması kullanıyor. Geçtiğimiz aylar da, Google’ın yürürlüğe soktuğu yeni mobil güncellemesi ile de mobil uyumlu olmayan web sitelerinin mobil aramalardaki gösterimleri oldukça alt sıralara düştü. Mobil kullanıcıların arama motorlarında, masaüstü kullanıcılarından daha farklı aramalar yapması, firmaların mobil SEO çalışmalarını, normal SEO çalışmalarından farklı olarak yapması gerektiğini gösteriyor. Mobil SEO çalışmaları için en önemli kriter ise web sitelerinin responsiv, yani mobil uyumlu tasarıma sahip olmasıdır. Eğer bir seocu tarafından web siteniz için mobile uygun bir seo çalışması ve tasarım yapılmadıysa, mobil aramaların sitenize sağlayacağı trafiği başka sitelere kaptırmanız anlamına gelmektedir. Bu yüzden bir web sitesi ya mobil uyumlu olmalı,ya da mutlaka mobil versiyonu olmalıdır.

Web sitesinin kaynak kodları okunabilir olmalı

Arama motorlarının web sitenizi bir an önce indexlemesi ve ilerleyen zaman içinde, üst sıralara çıkarması için web tasarımınız, okunabilir bir tasarım olmalıdır. Arama motoru botları web sitenizi taramaya geldiğinde, web sitenizin kurallara uygun olup olmadığını anlaması için sitenizin kaynağını okumaları gerekir. Arama motorları, web tasarımının kaynak kodlarındaki uyumu, seo kurallarına uygunluğunu ve html etiketleri kullanımlarının doğru olup olmadığını anlayıp değerlendirebilir ve oluşturduğunuz sayfanıza bir puan verir. Sonrasında ise ziyaretçilerinizin o siteye giriş sayısı, sayfalarda kalma süresi, backlink sayısı gibi istatistiklere bakarak sitenizi üst sıralara çıkartabilir, bu yüzden içeriğiniz veya görselleriniz ne kadar dikkat çekerse çeksin, seo kurallarına uymayan bir web sitesi, arama motorları için önemsizdir.

 

Netice olarak, SEO Uyumlu Web Tasarım yukarıda anlattığımız kavramlar ile site içi ve site dışı linklerin düzenlenmesi, görsellerin boyutları ve gerekiyorsa sıkıştırılması,js ve css dosyalarının sıkıştırılarak optimize edilmesi, sitenin açılmasını geciktiren faktörlerin düzeltilmesi gibi bir çok gerekliliğin bir arada harmanlanmasıdır.