SEO Yapımı

By | 13 Temmuz 2016

Seo Nasıl Yapılır?

seo-yapimiSEO, arama motorlarının, sırf size zorluk çıkartmak için geliştirdiği bir uygulama değildir. Aksine, seo yapısı itibariyle, tarayıcı ve kullanıcı dostu siteler oluşturmanız gerektiğini anlattığı için, aslında size çok yardımcı olmak için geliştirilen bir algoritma düzenidir. Dolayısıyla SEO, yani arama motoru optimizasyonu için öncelikle bu algoritmaları ve özellikle google’ın optimizasyon kriterlerini anlayıp, özümsedikten sonra, seo yapımı hiçte zor değildir. O yüzden, arama motorlarının size zorluk çıkardığı veya sizden imkansızı istediği düşüncesinden kendinizi arındırıp, işe başlamanız, sizin için daha iyi olacaktır.

SEO Yapımı

Aşağıdaki adımlarla, siteniz için gereken temel arama motoru optimizasyonu işlemini yapabilirsiniz. Uygulaması son derece kolay olan bu adımlar sitenizin arama sonuçlarında bulunabilirliğini önemli ölçüde artıracaktır.

1  Domain

Alan adı aldığınızda, yaptığınız işe dair anahtar kelime olmasına dikkat edin. Bu daha başlangıçta bir artı  puan kazandıracaktır. Yani bir nakliyat firmasının alan adında nakliyat kelimesinin olması botların daha çok dikkatini çeker. Örneğin; Ege bölgesinde nakliyat işleri yapan bir nakliyat firmasının alan adının egemnakliyat.com olması gibi. Ancak domain önceden alınmışsa ve içinde sektörle  ilgili  anahtar kelime yoksa, yine de sıkı bir çalışma ile hedefe ulaşılır.

2  Standart Alan Adı Kullanımı

Alan adınız, yapılan aramalarda ya www.siteniz.com ya da, siteniz.com formatında çıkmalıdır. Arama çubuğunda, her iki şekilde de çıkıyorsa, standart alan adı sorununuz var demektir. Tüm yapmanız gereken sitenizin hangi url ile gösterileceğini seçmektir. Bunun en kolay şekilde nasıl yapıldığını öğrenmek ve bu konuda daha fazla bilgi edinmek için Google’ın bu konu ile ilgili sayfasına göz atmanızı öneriyoruz.

3  Uyumlu Tasarım

Web sitenizin mutlaka, her ekran boyutunda hızlı şekilde açılabilmesi açısından tarayıcı dostu, kullanım ve erişim açısından kullanıcı dostu olması gerekmektedir. Mümkün olduğunca sade ve temiz kodlama ile hazırlanmasına dikkat etmelisiniz.

4  H1, H2 Tagları

H1 tagı başlık tagıdır. Web sitesinin sayfa içeriğindeki ana başlığını simgeler. H1 tagı olmayan siteleri dikkate bile almayan arama motoru ile karşı karşıya olduğunuzu bilmelisiniz. H1 tagı zorunlu durumlar haricinde en fazla 1 kere kullanılır. Zorunlu bir durum olsa dahi, 2 den fazla kullanılamaz.

H2 tagı sayfanızın alt başlıklarını oluşturan tagdır. O yüzden bu tagın kullanımı da çok önemlidir. Yazının alt başlıklarını göstereceği için, indexleme aşamasında mutlaka dikkat çekecektir. Sayfa içerisinde en fazla 4 kere kullanımına dikkat ediniz.

5  Orjinal İçerik

Sitenizin alanı ve kategorisi ne olursa olsun, içeriğin orijinal olmasının, sitenizin arama trağini artırmak için en iyi yol olduğunu unutmayın. Aynı zamanda orijinal içerik, kullanıcıların sitenizle daha fazla ilgilenmesini ve sitenize güvenmesini sağlar. Blog sahibiyseniz, yayınlayacağınız orjinal içeriklerle, yazılarınıza daha fazla yorum alarak canlı bir tartışma ortamı oluşturabilirsiniz. Aynı zamanda, bu yorumlar sitenize eklenecek orijinal içeriğinde bir parçası olacaktır. Üstelik bunu ücretsiz ve hiç bir zahmete girmeden sağlamış olacaksınız.

Sonuç olarak, internet dünyası her geçen gün gelişip, arama motorlarının algoritmaları sürekli değişip, güncellense de, SEO açısından yukarıda bahsettiğimiz temel doğrular büyük ihtimalle hep sabit kalacaktır. Bunun için önerdiğimiz bu 5 temel kuralı sitenize doğru bir şekilde uygulayıp, arama sonuçlarındaki yükselişine tanık olabilirsiniz. Temel kurallara sadık kalmak kaydıyla tecrübe kazandıkça, yapacağınız çalışmaya kendi tecrübelerinizi de katıp, işi bir adım daha ileriye götürmek sizin kendi elinizdedir.

SEO Yapımı İçin Öneriler

Seo için küçük ipuçları diye küçümseyip, okumadan geçmeyiniz. Zira bu ipuçları sayesinde birçok rakip site arasında öne çıkmanız olasıdır. Unutmayın, Seo çok karışık işlem değildir. Seo tamamen, sitelerin arama motorları ile uyumlu hale getirilmesi işlemidir!

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...