Seocu Ve Google Mücadelesi

By | 8 Ekim 2016

Google Güncellemelerinin Seocu İle İlgisi

google-guncellemeleriBildiğiniz gibi Google, ara ara güncellemeler yayınlar ve bu güncellemelerin, kullanıcılar açısından, arama sonuçlarında kaliteyi artırmak amacıyla yapıldığını iddia ederler. Hedeflerinin ise, spam içerik ve kalitesiz kopya siteler ile mücadele olduğunu belirtirler. Tabi doğal olarak  her güncellemeden sonra, sıralamalarda dalgalanmalar meydana gelir. Bir anda ilk sayfada olan siteler, ikinci hatta üçüncü sayfalara düşebilirler.

Bu alanda geçtiğimiz Eylül ayında yapılan Penguen 4.0 Güncellemesi sonrası, özellikle lokal sonuçlarda büyük dalgalanmalar gözlemlendi. Bu dalgalanmaların analiz edilip bazı sonuçlar çıkarılması ise biraz süre alacak gibi.

Bu güncellemenin ismini Google değil, yerel SEO uzmanları koydu. Buna “Possum” ismi verdiler. Bu Avustralya keseli sıçanının İngilizce ismidir.

Böyle bir duruma düşen site ile uğraşan seocu ne  yapmalıdır sorusunun cevabı, elbette o siteyi, en son güncellemenin istediği kriterlere göre yeniden optimize etmektir. Bunun başka bir çaresi yoktur. Peki bu dikte edilen kural ve kaideler kalıcı mıdır derseniz, değildir! Çünkü Google artık bu işte küresel liderliğini ilan ettikten sonra, bugün ak dediğine yarın kara diyebilmektedir. Örneğin, sürekli spamla ve kalitesiz içerikle mücadele etmek amacıyla bu güncellemeleri yaptığını iddia eden Google’ın kendisi en büyük spamcıdır. Google’ın içeriklerini, linklerini kontrol ettiğinizde bunu bizzat görmeniz mümkündür. Öyle ise bu işin iç yüzü nedir derseniz, bu tamamen seocu dediğimiz kesim ve kendi web sitelerine bildiği kadarıyla amatörce seo çalışması yapanlara yönelik bir önleme, engelleme uygulamasıdır!

Neden?

Çünkü seocu taifesi, sadece ülkemizde değil, tüm dünya genelinde Adwords reklamlarına büyük darbe vurmuştur. Bu yazıyı okuyan birilerinin, Google gibi bir dev firma, adwords gelirine mi muhtaç dediğini duyar gibiyim. Oysa, Google’ın gelirlerinin yüzde 97’si reklamlardan sağlanıyor. Google’ın yıllık 100 milyar doları aşan geliri, dünyadaki ülkelerin neredeyse beşte birinin toplam gelirlerinden daha fazla. Durum böyle olunca, sanırım google’ın, seo çalışmaları yaparak, web sitelerini ilk sayfaya çıkarıp, hedef kitlesi ile doğrudan buluşturan ve dolayısı ile adwords müşterisini kaybetmesine yol açan seocular ile mücadelesini yok saymak, tam anlamıyla saflıktan ibarettir.

Özetle…

Dünya genelinde seo yapanlar web sitelerini ilk sıralara taşıdıkça, Google böyle değişik hayvan isimleri ile yaptığı güncellemelerine devam ederek, asıl amaçlarının interneti spam çöplüğüne çevirenler ile mücadele etmek olduğunu savunacaktır. Elbette bizler de seocu olarak, her güncelleme ile istenen kriterler doğrultusunda seo çalışmaları yaparak, web sitelerini ilk sayfaya taşımaya devam edeceğiz.

Seocu.İnfo

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...