Seocu

By | 2 Eylül 2016

Seocu kimdir ve ne yapar?

Seocu denildiğinde bazılarımız için hiçbir anlam ifade etmeyebilir. Son on yıl içerisinde tüm dünya dillerine giren SEO kavramına öncelikle bir bakalım. SEO kelimesi İngilizce Search Engine Optimisation kelimelerinin baş harflerinden oluşur. Türkçesi Arama Motoru Optimizasyonudur. Optimizasyon nedir derseniz bunun karşılığı da, uyumlu hale getirme, uyumlandırmadır. Yani bir web sayfasını arama motorlarının standartlarına uygun hale getirmektir. İşte seo denilen işlem kısaca budur.

Seocu ise yukarıda yaptığımız kısa açıklamadan sonra anladığınız gibi, SEO işlemini uygulayan kişidir. Seocu aynı zamanda SEO Uzmanı demektir ve üzerinde çalıştığı web sitesini çeşitli teknikler kullanarak, ilgili sektörde birinci sayfaya çıkarmaya çalışır. Eskiden şimdiye göre çok daha kolay olan bu çalışma, her gün yayına binlerce yeni sitenin girmesi, sektörel rekabet ve en önemlisi olan Google algoritmalarındaki değişiklikler SEO işlemlerini zorlaştırmakta, Seocu’ları da zorlamaktadır. Önceden sitenin meta taglarını düzenleyip, arama motorlarına kaydetmek yeterliyken, şimdi neredeyse her anahtar kelime için ayrı çalışma yapılması gerekmektedir. Binlerce ürün satan bir e-ticaret sitesinin sattığı bir ürünle ilgili arama yapıldığında, ilk açılan sonuç sayfasında çıkması, SEO işleminin önemini bir kez daha kanıtlar.

Google ve seocu mücadelesi

Türkiye’nin ve genelde Dünya’nın en çok tercih edilen arama motoru olan Google, her ne kadar kabul etmese de, yaptığı algoritma değişiklikleri, seocular ile bir mücadele içinde olduğunu göstermiştir. Şu bir gerçektir ki, Seo Uzmanı olan kişilerin yaptığı çalışmalar, adwords ilanlarına büyük darbe vurmuştur. Çünkü yüksek tıklama ücretli, oldukça yüksek bütçeli reklam kampanyaları ile hedef kitlesine ulaşmaya çalışan çeşitli sektörlerdeki web siteleri, yapılan ile SEO Çalışmaları ilk sayfaya çıktıklarında reklama gerek duymadan, doğrudan hedef kitlesine ulaşmış olacağı için bu durum Google’ın hoşuna gitmeyecektir. Bazıları Google gibi küresel dev bir şirketin buna ne ihtiyacı olabilir diye düşünebilir. Öte yandan ülkemizdeki internet reklamcılığının tekeli konumundaki Google’ın bu reklamlar ile her yıl ülkemize tek kuruş vergi ödemeden milyarlarca dolar kazandığını bilirsek, işin önemi ortaya çıkar.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...